drevodomy a elektoinštalácia

Jedným z dôležitých aspektov, projektovej dokumentácie drevostavby, je otázka elektroinštalácie. Tá musí spĺňať všetky dôležité normy a musí byť predovšetkým bezpečná, zároveň však nenápadná, aby nenarúšala vzhľad bývania. Vedenie elektroinštalácie má svoje zákonitosti, ktoré rozhodne nesmieme podceňovať.

drevodom elektroinštaláciaelektrikari nitra

Čo je nutné riešiť vo vnútri drevostavby?

 

Káble v drevostavbe môžeme viesť dvomi základnými spôsobmi, a to podlahou, alebo stenou (zdierky, vyvŕtané do dreva). V prípade vedenia stenou sa musíme ešte pred výrobou drevených panelov dohodnúť, kade elektroinštalácia povedie, pretože sa do panelov vŕtajú otvory pre rozmiestnenie zásuviek, vypínačov, svetiel a podobne. Samy si tak určíte presné rozvrhnutie, ktoré zanesieme do projektovej dokumentácie a následne zrealizujeme. 

Ako je to so svetlom, zásuvkami a vypínačmi ?

 

Svetlá vonku aj vo vnútri drevostavby klasicky ovládate spínačom, na výslnie sa dostávajú aj pohybové senzory. Spínače sa umiestňujú najčastejšie vo výške 120 až 130 cm, zásuvky 30 cm od podlahy. V kúpeľni platí pre rozmiestnenie zásuviek a vypínačov iné pravidlá. Najmenšia možná vzdialenosť vypínača alebo zásuvky od sprchového kútu a vane je 60 cm, taktiež dodržujte odstup zásuviek od umývadla. V kuchyni by zásuvky ani vypínače nemali byť v bezprostrednej blízkosti varnej dosky či drezu. Čo sa týka osvetlenia, pre drevostavby vyberáme osvetlenie s označením „F“. Iné osvetlenie je taktiež možné použiť, ale je nutné ho podložiť nehorľavou podložkou.

Ako zabezpečiť bývanie pred bleskami?

 

Inštalácia hromozvodu v drevostavbách, rovnako ako vo všetkých ostatných budovách, podlieha príslušným normám. V našich drevostavbách používame bežný hrebeňový systém hromozvodu vedený po hrebeni strechy. V rohoch potom hromozvod zvedieme a napojíme ho na uzemnenie v základoch. Stavba je uzemnená kovovým zemničom na dne základov, vyvedeným nad zem drôtom.